THE RETRO DRESS

blog 3BLOG 1BLOG 2

Advertisements

VINTAGE SOUL


Long time – no see. 🙂
Oвој пат, би сакала да ви пренесам дел од талентите на две млади, креативни и талентирани девојки, чиј идентитет е веќе добро познат во пошироката јавност, истакнувајќи се со својата исклучителна оригиналност, и остро око за добар естетски финиш.

Имајќи можност да остварам супер соработка и дружба со фотографката Ерина Богоева, и дизајнерката Фросина Ангеловска ( ФРАН ), истовремено имав можност да посведочам и на фактот дека креативноста навистина не познава граници!

10596068_4413248786438_595039778_n

Модното студио ФРАН, во чиј состав влегуваат модната дизајнерка Фросина и нејзиниот креативен тим, претставува место каде што креативноста и уметноста се испреплетуваат во едно, и се создаваат дела достојни за восхит.

Користејќи го својот истакнат талент од областа на шминкањето, Фросина овој пат беше задолжена за make – up делот, кој резултираше со екстравагантност и иновативност, со цел да се зачува личниот печат во една од своите дејности.
DSC_93691378887_599302530115290_1371767473_n

( Со кликање на болдираниот текст и сликата, се поврзувате со нивната официјална FACEBOOK страна )

Со портфолио кое постојано расте, Фросина дефинитивно привлекува големо внимание на македонската модна сцена, додека модното и креативно студио ФРАН успешно ги задоволува барањата на се` повеќе клиенти, и станува се` попрепознатливо во својата област.


DSC_9390

DSC_9411
DSC_9521DSC_9480


Кога сме кај уметноста и убавината во создавањето, тука е и втората шармантна и исклучително талентирана девојка, Ерина, која беше задолжена за фотографскиот дел, и главниот виновник за реализирањето на еден ваков проект.  🙂

1889006_10151968732053741_484119738_o

Целосно обземена од идејата на уметноста како начин на живеење, таа постојано изненадува со своите прекрасни фотографски дела, кои зрачат со големи емоции, експресивност и оригиналност.

Ерина, која е родум од Скопје, активно се занимава со фотографија веќе шест години, додека моментално успешно ги завршува магистерските студии за филм, телевизија и екранска индустрија, на универзитетот во Нотингем.

Покрај нејзините безброј афинитети, Ерина сепак најголема страст чувствува кон фотографијата, додека најголема пасија и се портретите, за кои вели дека секој од нив претставува уникатен примерок, кој сведочи за еден одреден момент од животот.

Разгледајте го нејзинoто портфолио на behance.net/erinabogoeva и ѕирнете во нејзиниот инстаграмски свет, кој изобилува со безброј нејзини уметнички дела.

Уживајте! 🙂
хохо

( Со кликање на болдираниот текст, се поврзувате со нeјзините профили )

DSC_9450DSC_9400DSC_9490DSC_9539

DSC_9516

Bloggers meeting – Nail Bar Jasmine

Веселата игра меѓу креативноста и актуелните трендови за летен маникир, овој пат резултираше со дела достојни за восхит. Забавниот дух на летото целосно дојде до израз преку мини уметничките дела на нашите нокти, создадени од еден прекрасен тим специлијализиран во својата област.

Блогерската дружба со модната блогерка Александра од блогот Александрина Везилка, одржана во првиот nail bar во Македонија – > Nail Bar Jasmine ( лоциран во Веро Центар ), претставуваше вистинско задоволство, додека креативните и крајно професионални девојки од тимот на Nail Bar Jasmine – направија тоа задоволство да се издигне на едно повисоко ниво. Нивниот професионално едуциран персонал, навистина е умешен во својата работа, и секогаш расположен за креативно изразување.

За време на целиот процес, јас и Александра имавме можност да се релаксираме и да споделиме како што вели таа на нејзиниот блог – дузина сочни модни озборувања хаха, додека тимот од Jasmine се погрижи нашите нокти да изгледаат модеро, негувано и пред се` –  здраво.

Погледнете ја галеријата со фотографии подолу, а потоа клик тука да ги погледнете и ноктите на Александрина Везилка.
Уживајте!10300170_10203171278235990_886588847555083969095_n10300781_10203171286236190_2090233860119184896_n10347704_10203171301436570_413861497093152681233_n10313152_10203171280716052_4991261237879187284_n10469699_10203171308196739_8816138368823823637_n10402649_10203171316716952_53739067743522198545_n1545897_10203171306316692_5356900193572892277_n10373509_10203171304836655_2483040737746048300_n

Make Me Up by SIA; collaboration

A few weeks ago, I had a wonderful collaboration with two extremely talented young girls, who recently joined their powers, and started creating beautiful things. One of them, Aleksandra, who did the make up on me, is one exceptionally skillful girl, who tried to transform my look – just by using some make up products. The other one, Sara, who did the amazing photos for this turn, has done her job masterly, and I’m so grateful. 🙂

You can check their blog HERE, and also follow them on their facebook page.
MAKE ME UP BY SIA

https://www.facebook.com/makemeupbysia?fref=ts

tumblr_n5ksyjvHyK1tyw8ywo1_500DSC_0277blog3alek sandra 4
10308757_553590961425619_6139205916722295889_nDSC_0235blog122tumblr_n5ksnlz9X91tyw8ywo1_1280

xoxo